komunikacji

Jak dobrze komunikować się ze swoim mężczyzną? Jak powiedzieć mu o swoim problemie? Jak brzmią podstawowe zasady dobrej i skutecznej komunikacji w związku? W tym wpisie odpowiem ci na te pytania, abyś mogła dowiedzieć się, jak mądrze i efektywnie rozmawiać z mężczyzną. Pozostaje zapamiętać te zasady i koniecznie zastosować je w praktyce. 😉

 

Jeżeli masz jakiś problem, to skróć go

Przedstaw go jasno, krótko i zwięźle. Gdy wypowiadasz coś w kilku zdaniach, o wiele łatwiej jest mężczyźnie skupić się na tym, co mówisz. Możliwie najkrótsze i rzetelne wypowiedzi zostają lepiej odebrane, a także zrozumiane. 

 

Gdy już przedstawiasz jakiś problem, to rozmowa niech dotyczy tylko poruszanej sprawy

Nie wplataj w rozmowę wątków z całego okresu trwania związku. O wiele łatwiej jest skupić się na jednym temacie. Nie wspominając już o tym, że nagminne poruszanie przeszłości to nie za dobry pomysł wywołujący irytację i niechęć. Dlatego przemyśl wszystko i przedstawiaj to, co masz do powiedzenia z głową. Poruszaj tylko jeden wątek. Weź pod uwagę zwłaszcza to, że mężczyzna najlepiej skupia się wtedy, kiedy mówisz do niego tylko o jednej rzeczy naraz. 😉

 

Musisz przyznać, czego oczekujesz

Jeżeli chcesz po prostu się wyżalić, to powiedz o tym. Mężczyźni są nastawieni na natychmiastowe rozwiązywanie problemów. Dlatego, jeśli słuchanie rad miałoby cię tylko irytować, lepiej wcześniej temu zaradzić. Mówienie o swoich oczekiwaniach pomaga mu zrozumieć ciebie i twoje potrzeby. A za tym idzie możliwość ich zaspokojenia. Mężczyźni instynktownie szukają rozwiązania jakiegoś problemu, dlatego ułatwisz mu wysłuchanie ciebie, kiedy przyznasz, czego oczekujesz.

 

Mów prosto i bądź konkretna

Zbyt abstrakcyjny język może nie zostać dobrze zrozumiany. Unikaj ogólnych stwierdzeń i opisów, które krążą wokół problemu, a nie dotykają go. Prosty język zapewnia płynną i zrozumiałą komunikację. Ja wiem, że jako kobieta lubisz upiększać swoją wypowiedź, ale możesz spróbować delikatnie nagiąć tą zasadę i powiedzieć coś w banalny i nieskomplikowany sposób. 

 

Mów o sobie, gdy coś komunikujesz

Chodzi głównie o to, by przedstawiać to, jak ty się czujesz. Co czujesz będąc w związku? Co czujesz przez jakieś konkretne zachowanie? Mówiąc o tym, co on robi źle i zarzucając niekompetencję w wykonywaniu czegoś, nie masz szans na dojście do miłego porozumienia. Kiedy on zrobił coś nie tak i chcesz mu powiedzieć o swoich uczuciach, możesz wykorzystać taki schemat: „Czuję X, kiedy robisz Y”. Przykład: “Poczułam się zaniedbana, kiedy zostawiłeś mnie samą”.

 

Mów wprost, a znacznie poprawisz jakość waszej komunikacji

Mężczyzna nie jest w stanie czytać ci w myślach, dlatego nie wpadnie na coś, co chodzi ci po głowie. Chcąc zwrócić mu uwagę na coś konkretnego nie używaj aluzji. Jeśli na coś liczysz, to o tym powiedz. Nie uogólniaj i nie krąż wokół tematu.

 

Kiedy twój mężczyzna ma problem i nie chce rozmawiać, uszanuj to

Często rozmowa jest ostatnią rzeczą, jakiej wtedy potrzebuje. Pozostaw go w spokoju i zaoferuj się, gdyby chciał się zwierzyć. Mówiąc, że jesteś do jego dyspozycji i pozostawiając go sobie, jest bardzo prawdopodobne, że za jakiś czas o wszystkim ci opowie.

 

Zatem co jest ważne? Skróć swój problem, mów o jednym wątku w danej chwili, przedstaw swoje oczekiwania, mów prosto i konkretnie, przedstawiaj swoje uczucia, mów wprost i uszanuj chwile, kiedy on nie chce rozmawiać. Te zasady znacznie poprawią jakość komunikacji w twoim związku, ponieważ taki sposób porozumiewania się jest dla mężczyzny o wiele bardziej zrozumiały. Wykorzystywanie ich na co dzień ułatwia i uprzyjemnia życie. W prosty sposób zapobiegniesz niepotrzebnym konfliktom i nieporozumieniom.

 

Pobierz darmowego ebooka: “By twój mężczyzna bardziej się starał”

 

Patrycja Misiewicz

Kawa fotografie designed by Pressfoto – Freepik.com