Jak zakochują się mężczyźni

JAK ZAKOCHUJĄ SIĘ MĘŻCZYŹNI I CZY TO… MOŻLIWE?

 

Ostatnio obejrzałam przemówienie na temat tego, jak zakochuje się Twój mózg i… znalazłam potwierdzenie swoich poglądów. Oryginalny tytuł to: “How Your Brain Falls In Love”. 

 

Dlaczego znalazłam w nim potwierdzenie tego, co uważam? Otóż “zdobycie mężczyzny” nie sprowadza się do ofiarowania mu całej siebie na tacy. Nie sprowadza się również do stawania na głowie, by w pierwszej nadarzającej się okazji wskoczyć mu do łóżka i zadowolić seksualnie. Ty możesz takim sposobem bardzo łatwo stracić dla niego głowę, jednak na niego niekoniecznie zadziała to w taki sposób.

 

Wiadome jest to, że kiedy się zakochujesz, zwiększa się hormon stresu i powoduje uczucie nerwowości. Wzrasta poziom oksytocyny i sprawia, że czujesz się kochliwa. Spada poziom serotoniny wywołując więcej obsesji. Jasne jest, jak to się dzieje ale… jak się “dostać” do takiego stanu? Jednak o wiele lepsze pytanie brzmi: jak do takiego stanu trafiają mężczyźni? 

 

Wyposzczony = zakochany?

 

Autorka wypowiedzi wspomnianego nagrania opowiedziała o tym, jak była na wakacjach w odwiedzinach u swojej rodziny. Jej 95-letnia babcia powiedziała: “Problemem jest to, że młode dziewczyny wskakują zbyt szybko do łóżka. Ty się zakochasz, ale chłopak nie zakocha się w ten sposób”. Po tym zapytała babci, jak w takim razie zakochuje się chłopak. Odpowiedziała: “Za moich czasów dziewczyna to wiedziała. Jeśli chciała, by chłopak się w niej zakochał, nie mogła od razu z nim spać”.

Pytała dalej: “Jak długo trzeba czekać, zanim zacznie się uprawiać seks?”, a ona odpowiedziała: “Ach, czekasz na seks, dopóki on się nie zakocha”. I w końcu, ostatnie pytanie brzmiało: “Babciu, ale skąd mam wiedzieć, kiedy się zakochuje?”, na co ona odpowiedziała:

 

“Och, to proste. Zakocha się wtedy, kiedy się zaangażuje”.

 

Fascynujące, prawda? W tym momencie pasowało zabrać się za przeszukanie odrobiny badań na ten temat. Jednak nie było ich zbyt wiele. Brakowało badań na temat tego, jak zakochują się ludzie. Trzeba było polegać na badaniach na zwierzętach. Ale jakie zwierzęta się zakochują? Wiadomo, że kiedy ludzie się zakochują, okazują wyłączność jednej osobie. W świecie zwierząt takie zachowanie przejawia nornik preriowy. Kiedy taki znajdzie partnera, może się z nim połączyć na całe życie.

Bez zbędnego rozwodzenia, ostatecznie zwrócono uwagę na dwa hormony: dopaminę i oksytocynę. Oksytocyna u kobiety wzrasta o 51%, kiedy ta znajduje interesującego mężczyznę. Jednak to nie może być oksytocyna dla mężczyzny. Testosteron blokuje jej działanie. Zwrócono więc uwagę na inny hormon mający podobną formułę do oksytocyny – wazopresynę. Okazało się, że dla mężczyzn musi to być dopamina i wazopresyna i być może testosteron, ponieważ jego poziom wzrasta.

Dopamina rośnie np. wtedy, kiedy masz się z kimś spotkać na umówionej randce i kiedy jesteś tym podekscytowana. Zatem kiedy spotykasz się z kimś i jesteś szczęśliwa, Twoja dopamina rośnie. Oksytocyna, która jest nazywana hormonem przytulania, również idzie w górę. Dzieje się to wtedy, kiedy się całujesz, przytulasz i dobrze bawisz z mężczyzną, któremu uczysz się ufać. I wtedy wszystko rozwija się swoim tempem. Jednak wiesz, co jest w tej kwestii najbardziej przełomowym odkryciem?

 

Oksytocyna powoli rośnie w taki sposób, ale…

 

Gwałtownie podskakuje, kiedy kochasz się z mężczyzną!

 

Babcia przecież twierdziła, że kiedy dziewczyna “wskoczy do łóżka” chłopakowi, to się w nim zakocha. Skoro tak zakochuje się kobieta, to jak w takim razie zakochuje się mężczyzna?

Kiedy dobrze się bawi – oczywiście, wtedy jego dopamina rośnie, ale co z wazopresyną? Wazopresyna wzrasta, kiedy mężczyzna jest stymulowany seksualnie. Jeśli spotyka kobietę i jest nią zainteresowany seksualnie – wzrasta jego wazopresyna.

 

Jednak w przeciwieństwie do oksytocyny…

 

Poziom wazopresyny u mężczyzny spada podczas uprawiania seksu!

 

Kolejne badania pokazały, że to wszystko zajmuje trochę czasu. To wszystko, czyli zainteresowanie się przez mężczyznę daną kobietą na tyle, by się w niej zakochać. Babcia przecież mówiła, że mężczyzna zakochuje się w kobiecie wtedy, kiedy się zaangażuje. Zatem czy zaangażowanie może mieć z tym coś wspólnego?

Kiedy mężczyzna jest singlem, jego testosteron jest stosunkowo wysoki, ale zaraz po ślubie spada. A testosteron blokuje działanie oksytocyny, która jest hormonem tworzącym więź. Wyglądało na to, że może mieć z tym coś wspólnego, jednak trzeba było wyjaśnić, czy chodziło o małżeństwo, czy o zaangażowanie.

Studiowano tą sprawę na Uniwersytecie Harvarda. Testowano poziom testosteronu żonatych mężczyzn, singli i mężczyzn zaangażowanych w związek. Okazało się to samo, co w innych badaniach: mężczyźni będący singlami mieli wysoki poziom testosteronu, a żonaci mężczyźni mieli niższy poziom testosteronu. Jednak było jeszcze coś: u mężczyzn w małżeństwie jak i u zaangażowanych w stały związek poziom testosteronu nie różnił się. Oznacza to, że testosteron nie spadł wtedy, kiedy mężczyzna się ożenił, tylko wcześniej, kiedy się zaangażował.

Wyglądało na to, że babcia miała rację.

 

Kobiety podejmują większe ryzyko i zakochują się, kiedy uprawiają seks.

 

Mężczyźni z kolei zakochują się wtedy, kiedy się zaangażują.

 

Dopóki nie zauważysz, że wiele znaczysz dla mężczyzny – nie oddawaj mu siebie tak łatwo. Pozwól mu na to, by rozwinął prawdziwe i głębokie zainteresowanie Tobą i aby przywiązał się do Ciebie emocjonalnie przed tym, jak przywiąże się do Ciebie fizycznie.

Oczywiście nie przedstawiłam Ci tutaj zakochania jako długotrwałego uczucia, które nigdy się nie zmieni, w stylu: “Jak już raz wpadnie w moje sidła, to jest mój”. Moim celem było pokazać Ci co sprawia, że mężczyzna się zakochuje, a także że… to naprawdę się zdarza. 😉 Jednak nie można zapominać, że związek wymaga pielęgnacji, by utrzymać miłość i rozwinąć go tak, by stał się piękny, a także Ty wymagasz pracy nad sobą, by zawsze być pociągającą kobietą.

Teraz już widzisz, że męskie zakochanie rzeczywiście istnieje. Nawet, jeśli jakiś mężczyzna twierdzi, że “on się nie zakochuje”. Jeśli jest Tobą zainteresowany, to daj mu trochę czasu i wtedy zobaczysz, czy dalej będzie taki cwany. 😉

 

Aby zacząć tworzyć piękny związek, zapisz się na mój 5-dniowy kurs e-mail “Co sprawia, że mężczyźni starają się bardziej”.

Podaj poniżej swój adres e-mail, aby się zapisać:

 

 

Poprzedni wpis: “Dlaczego on ucieka od rozmów o problemach?”

 

 

____________________________________________________________________________________________________

Facebook: Patrycja Misiewicz

Instagram: @patrycja.misiewicz

YouTube: Patrycja Misiewicz

____________________________________________________________________________________________________

Patrycja Misiewicz

Tło fotografie designed by Senivpetro – Freepik.com

Jak zakochują się mężczyźni i czy to… możliwe?